Wygaszamy forum pod tym adresem, ale jest grupa na Facebook:

https://www.facebook.com/groups/osiedle.mieszczanskie.wroclaw

Zapraszam!

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego
#1
Hej
Myślę, że te kilka informacji może się niektórych osobom przydać.
Nie wiem jak aktywnie śledzicie wprowadzanie w życie ustawy o przekształceniach ale trochę się dzieje.

Prawdopodobnie większość z nas dostała już zaświadczenia o przekształceniu lokali mieszkalnych i jak pewnie zauważyliście ze stawką z poprzednich lat (o dziwo). Więc teraz najkorzystniej jest zdecydować się na jednorazową spłatę, skorzystanie z bonifikaty 90% i mamy roszczenie o opłatę za mieszkanie z głowy.

Natomiast sprawa wygląda inaczej z garażami / miejscami parkingowymi.
Jako że wszystkie znajdują się na jednej KW, należy zaświadczenie o przekształceniu wysłać jednocześnie do wszystkich właścicieli. I to nieco spowalnia proces. Niestety w urzędzie jeszcze nie wiedzą kiedy skończą. Zgodnie z uchwałą mają czas do końca roku.
Są niestety plusy i minusy.
Zgodnie z nowelizacją do uchwały o przekształceniach, garaże / miejsca parkingowe na gruntach przekształconych na własność zostaną "potraktowane" 1% stawką (1% wartości gruntu), taką jaka dotyczy lokali mieszkalnych. W urzędzie dowiedziałem się, że wydane zaświadczenia do garaży / miejsc parkingowych będą już tą stawkę miały uwzględnioną także nie dostaniemy żadnego dodatkowego pisma o zmianie sposobu rozliczenia. Duży plus bo będziemy płacili mniej.
Minusem natomiast jest brak bonifikaty na jednorazową spłatę. Temat rzeka. Zgodnie z uchwałą to (w naszym przypadku) samorząd decyduje o bonifikacie i jej wielkości. Również interpretacje uchwały są różne. Mówi się, że bonifikata jest udzielana podmiotowo a nie przedmiotowo, a więc bonifikata udzielana osobom fizycznym będącym właścicielami lokali mieszkalnych dotyczy również opłaty przekształceniowej, która dotyczy udziału w wielostanowiskowym garażu usytuowanym w budynku mieszkalnym.
Jakby nie było Wrocław nie zdecydował się na bonifikaty na garaże i miejsca parkingowe.

Ciekawe czy te wszystkie przekształcenia to nie tylko łatanie budżetów ale również wstęp do wprowadzenia podatku katastralnego ?

Patryk
Odpowiedz
#2
Dostał ktoś świstek odnośnie DG? Jakieś złote rady? Może być na PW...
Zarząd nic nie robi tylko przeszkadza!11jeden
Odpowiedz
#3
Zaświadczenie o przekształceniu lokalu mieszkalnego powinni dostać już wszyscy z naszego osiedla.
Pani które się zajmowała naszymi adresami to potwierdziła.
Co dalej? Najkorzystniej jest skorzystać z bonifikaty (90%) i spłacić jednorazowo opłatę przekształceniową. W tym celu należy wypełnić druk o deklaracji spłaty jednorazowej z wykorzystaniem bonifikaty. Druczek powinien być dołączony do korespondencji razem z zaświadczeniem o przekształceniu. Jeśli nie macie, można śmiało pobrać szablon z internetu i tylko podać dane lokalu i numer zaświadczenia.
Wysyłamy deklaracje do urzędu i czekamy. Może to potrwać nawet kilka tygodni, bo takich deklaracji przychodzi do urzędu sporo i nie wszystkie są "standardowe". Otrzymując potwierdzenie z urzędu, uzyskamy również kwotę do zapłaty i rachunek. "Niestandardowe" sprawy (wynajem mieszkania, siedziba firmy, bonifikata 99% itd itp) zdecydowanie spowalniają cały proces przekształceniowy i nie zdziwiłbym się jakby był procesowane oddzielnie.
W przypadku garaży / miejsc parkingowych raczej w tym roku nie dostaniemy zaświadczenia o przekształceniu więc najlepiej jest uiścić opłatę na aktualny numer rachunku. Termin opłaty za 2019 rok to koniec lutego 2020.
Jeśli nie wiemy ile należy wpłacić (powinno być 3 razy mniej niż dotychczas), można wpłacić taką samą kwotę jak w poprzednim roku, będzie ona uwzględniona na poczet kolejnych lat.
Pozdro
Odpowiedz
#4
Ja do dzisiaj nic nie dostałem. Chyba się do urzędu przedzwonię.
Odpowiedz
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości