Wygaszamy forum pod tym adresem, ale jest grupa na Facebook:

https://www.facebook.com/groups/osiedle.mieszczanskie.wroclaw

Zapraszam!

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowe stawki za wywóz śmieci we Wrocławiu
#13
(2012-12-12, 14:28)ola1984 napisał(a): ...albo takie prawo. Niestety...
- USTAWAz dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

Konsumenci bardzo często dzwonią do Inspekcji Handlowej ze skargami na sklepikarzy, którzy odmawiają skupu butelek. Zdziwienie budzi fakt, że sprzedawca nie chce oddać pobranej przy zakupie kaucji.

Podstawowe znaczenie ma tutaj ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz.U. Nr 63, poz. 638 z późn. zm.). Przepis ustawy zobowiązuje jednostki handlu detalicznego do przyjmowania zwracanych i na wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach w takich opakowaniach, które znajdują się w ich ofercie handlowej. Treść tego przepisu nie ogranicza przyjmowania przedmiotowych opakowań tylko do zakupionych w danej jednostce handlu detalicznego, a także nie wprowadza obowiązku wylegitymowania się przez klienta dowodem zakupu produktu w takim opakowaniu, które chce oddać w danej jednostce handlowej. W przypadku, gdy klient przyniesie opakowanie wielokrotnego użytku po produkcie w takim opakowaniu, który znajduje się w ofercie handlowej danej jednostki handlowej do zwrotu tj. bez zamiaru zakupu produktu lub na wymianę (z zakupem produktu w takim samym opakowaniu), sprzedawca powinien przyjąć od niego to opakowanie, ale nie ma on prawa żądać od klienta dowodu zakupu (paragonu, faktury, itp.).

Kwestia kaucji za opakowania znajduje odzwierciedlenie jedynie w odniesieniu do opakowań po substancjach chemicznych bardzo toksycznych, toksycznych, rakotwórczych, mutagennych lub niebezpiecznych dla środowiska, które są określone w przepisach o substancjach i preparatach chemicznych. W przypadku innych opakowań nie ma obowiązku pobierania kaucji, ale nie ma również takiego zakazu. Wynika z tego, że przedsiębiorca ma prawo pobrać kaucję za np. napój w szklanych opakowaniu, ale wówczas konsument uzyskuje uprawnienie do żądania zwrotu kaucji, za zwrotem opakowania. Za każdym razem kwestia pobrania i zwrotu kaucji jest sprawą umowy cywilnoprawnej zawartej między konsumentem i sprzedawcą. Oznacza to np. że konsument, który zakupił piwo, za opakowanie którego pobrana została kaucja, w jednym sklepie i zamierza kaucję odzyskać, powinien o jej zwrot ubiegać się w tym sklepie, w którym dokonał zakupu, okazując na potwierdzenie powyższego paragon. Często zdarza się, że klient przynosi do pierwszego lepszego sklepu opakowania gromadzone przez dłuższy okres czasu, z żądaniem ich skupu. Jeżeli przedstawi sprzedawcy paragony, z których będzie wynikało, że towary w opakowaniach zakupił właśnie w tym sklepie, to wówczas powinien odzyskać pieniądze. Jeżeli jednak sprzedawca odmówi, konsument powinien mieć świadomość, że sprzedawca naruszył łączącą ich umowę cywilną i ewentualne jej wyegzekwowanie może być bardzo utrudnione.

Wiesław Pucek
p.o. Naczelnika Wydziału Prawno-Organizacyjnego i Ochrony Konsumentów
Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Szczecinie
rachwal do zarządu!!!111
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Nowe stawki za wywóz śmieci we Wrocławiu - przez atomek - 2012-12-12, 15:18



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości